Středa, 28. listopad 2007

Cesmína ostrolistá s nezralými plody

Ve francouzských lesích jsem kdesi vyfotil planě rostoucí cesmínu ostrolistou (ilex aquifolium) s nezralými plody. Bylo to někdy v červenci. Do červené barvy dozrávají plody až na podzim a zůstávají na větvičkách přes zimu (jak jsem později viděl v Belgii).

Štítky: , , ,

Cukrářství v Kardašově Řečici

Cukrárnu v Kardašově Řečici jsem si vyfotil kvůli zajímavému keramickému obložení. Jestli si dobře pamatuju, pan František Čech má fasádu prostě ze střepů.

Štítky: ,

Kůra borovicePár fotek kůry borovice, kdybyste třeba potřebovali vhodné grafické pozadí. Jde o borovici lesní, český druh, typický zbarvením do červena.

Štítky: , ,

Blín černý

Blín černý (Hyoscyamus niger) z čeledi lilkovitých. Fotka pochází ze břehu rybníka schovaného v brdských lesích v okolí Dobříše. Blín je jedovatý.
Dlouho jsem tuhle fotku měl na ploše jako pozadí (budete-li chtít, napište, pošlu vám ji).

Štítky: ,

Úterý, 27. listopad 2007

Bez chebdí

Bez chebdí - sambucus ebulus - je třetím středoevropským druhem bezu (kromě bez černého a hroznatého). Čeleď caprifoliaceae - zimolezovité. Tato fotka je ze slovenského hradu Šášov (ten můžete navštívit, pokud splouváte Hron). Velmi častý je bez chebdí na Balkáně, já jsem ho hodně potkával v Bulharsku.

Štítky: , ,

Husa berneška

Husy bernešky v zooparku v Chomutově

Štítky:

Pondělí, 26. listopad 2007

Bedna

Bedna je taková veselá hra, při které se celou noc a celý den luští šifry, aby se mohly luštit další šifry. Snažím se zúčastňovat pravidelně. Tyhle fotky jsou z ročníku 2004.
Tato šifra není vyfocena náhodně. Protože nás na luštění bylo pět a všichni jsme se k papírku nevešli, luštil jsem ji na displeyi svého foťáku. Daly se tam dobře slinkovat pixely, aby bylo jasné, která hrana patří kterému písmenku.
Stříhací šifra.
Náš tým včetně draka Alikiho luští v nějaké non-stop hospodě kdesi v Bráníku. Majitel z nás měl" ohromnou radost". Kromě nás tam mohlo být ještě tak patnáct podobně šílených týmů.

Fontainebleau ve Francii

Fontainebleau je krásný královský zámek asi 40 km jižně od Paříže. Bývalo to letní sídlo francouzských králů. Kromě krásných interiérů se dají vidět nástěnné malby, obrazy a park. Povídání o Fontainebleau si suším pro některý ze svých jiných webů, nyní jenom pár fotek: Napoleonský pokojík se sedačkami v římském stylu. Císař měl ve Fontainebleau několik konzulských a cíařských místností.

Vnitřní nádvoří zámku je překvapivě málo udržované. Na okenních římskách hnízdí ptáci.

Námořní bitva na jakémsi obraze. Pravděpodobně znázorňuje bituvu u Lepanta. Námořní bitvy byly kruté, protože se z nich nedalo snadno zdrhat.

Zámecký park ve Fontainebleau je velmi rozlehlý a pěkně udržovaný. Kromě parku jsou v okolí i četné obory s různými romantickými památkami, jejichž procházením by se dal strávit týden.

Glóbus v zámecké knihovně.

Nějaká nástropní malba, výřez z detailu. Tyto dva "andělíčky" jsem si pro úžasný výraz v jejich obličejích moc oblíbil. Říkám jim "hajzlíci".

Štítky: ,

Berounka v zimě u Týřova

Berounka kousek proti proudu od hradu Týřova. Na Týřov se můžete dostat pouze pěšky po pravém břehu Berounky směrem dolů. Cesta vede po srázném břehu a prochází přes asi dvě vyhlídky. Z jedné znich je tahle fotka. Byla krásná slabá mlha a velmi lehce pod nulou.

Bandikut v Národním muzeu

Bandikut králíkovitý - macrotis lagotis. Na fotce je úžasná vycpanina australského zvířátka. Když jsem bandikuta při prohlížení sbírek Národního muzea spatřil (bylo to během nějaké muzejní noci, všude spousta lidí), tak jsem si myslel, že je to nějaký kostým z hvězdných válek. Lidné se na mě koukali, proč se tak blbě směju. Na obrázku máte o bandikutovi popisek z muzejního štítku.

Štítky:

Tvorba záznamu, abych nezapomněl

Abych nezapomněl, jak se tvoří příspěvky, píšu si sem malý návod:

Jdu na
http://www.blogger.com/post-create.g?blogID=1694187225736664522 , měl bych být přihlášený na účtu janovsky@gmail.com.

Do titulku vyplním nadpis příspěvku. Bez diakritiky (diakritika se musí doplnit později)! Jinak to vytvoří patvarná slova s chybějícími písmenky.

Pak se normálně píše text. Fotky se přidávají tlačítkem obrázku Přidat obrázek
Během přidávání obrázku se nesmí psát, jinak se to někdy podělá. Nahrávání obrázku probíhá v jiném (menším) okénku prohlížeče. Obrázky vkládám z adresáře
F:\vybery-fotek\pripraveno-pro-yuhu.cz Obrázek se obvykle přidá na začátek článku. Může se přesunout dolů v tomhle wysiwyg editoru.

A tohle je příklad fotky z botanické zahrady v Tróji.

Po uložení příspěvku je potřeba vrátit se do editace a upravit titulek. Po prvním uložení to jde velmi snadno přes odkaz "upravit příspěvek" (myslím).

Štítky:

Další zápisky jsou v archivu.

Archivy