Středa, 12. prosinec 2007

Cedr na Mont Saint Michel

Cedr atlantský s nezralými šiškami focený z nějaké hradby nebo balkónu na Mont Saint Michel ve Francii. Vlastně to byl, pokud si vzpomínám, můj první cedr, který jsem viděl naživo. Cedr rostl v nějaké zahradě.

Štítky: ,

Středa, 28. listopad 2007

Cesmína ostrolistá s nezralými plody

Ve francouzských lesích jsem kdesi vyfotil planě rostoucí cesmínu ostrolistou (ilex aquifolium) s nezralými plody. Bylo to někdy v červenci. Do červené barvy dozrávají plody až na podzim a zůstávají na větvičkách přes zimu (jak jsem později viděl v Belgii).

Štítky: , , ,

Pondělí, 26. listopad 2007

Fontainebleau ve Francii

Fontainebleau je krásný královský zámek asi 40 km jižně od Paříže. Bývalo to letní sídlo francouzských králů. Kromě krásných interiérů se dají vidět nástěnné malby, obrazy a park. Povídání o Fontainebleau si suším pro některý ze svých jiných webů, nyní jenom pár fotek: Napoleonský pokojík se sedačkami v římském stylu. Císař měl ve Fontainebleau několik konzulských a cíařských místností.

Vnitřní nádvoří zámku je překvapivě málo udržované. Na okenních římskách hnízdí ptáci.

Námořní bitva na jakémsi obraze. Pravděpodobně znázorňuje bituvu u Lepanta. Námořní bitvy byly kruté, protože se z nich nedalo snadno zdrhat.

Zámecký park ve Fontainebleau je velmi rozlehlý a pěkně udržovaný. Kromě parku jsou v okolí i četné obory s různými romantickými památkami, jejichž procházením by se dal strávit týden.

Glóbus v zámecké knihovně.

Nějaká nástropní malba, výřez z detailu. Tyto dva "andělíčky" jsem si pro úžasný výraz v jejich obličejích moc oblíbil. Říkám jim "hajzlíci".

Štítky: ,

Další zápisky jsou v archivu.

Archivy